Si te mesoheni te jeni me te "DURUAR"

Durimi eshte virtyt i pak njerezve. Por cfar mund te bejme qe te jemi me te durushem? Sugjerimet e meposhtme mund te ju ndihmojne.
1.) Ne radhe te pare ju duhet ti pikasni arsyet pse jeni te padurushem, mir do te benit te dalloni kush dhe cfar na bene ta humbim, ku humbim durimin dhe nga cfar pasojash? Vetem keshtu mund te luftoni humbjet e durimit.

2.) Stresi mbetet ne radhen e pare te faktorve qe na bene te humbim durimin, pasi trruri nuk arrin te koncentrrohet njekohsisht ne shume gjera. Njerzit stresohen per kontaktet e shumta qe duhet te menaxhojne, vendet e shumta ku duhet te shkojne dhe gjerat e shumta te cilat duhet ti mendojne. Gjeja ideale do te ishte te kultivohnit pak miqesi, te thella e jo siperfaqesore. Pastaj duhet te mendonit se cfar aktivitetesh jane prioritare ne jeten tuaj. E gjithe kjo duhet te ju jape mundesin ti beni gjerat me qetesi dhe me me pak stres.

3.) Gjithashtu ju duhet te tregoheni sa me realist. Ne jete nuk shkon gjithqka siq doni juve. Disa situata svaren plotesisht prej jush dhe eshte veshtir ti kontrrollosh. Nese e vetmja alternative qe kemi per diqka eshte pritja, atehere mund te shfrytezojme kohen e pritjes per diqka te knaqshme, ose produktive. Humbja e durimit nuk na bene te perfitojme asgje te mire.